Sammanfattning
- Stigande börser i spåren av optimism efter amerikanska inflationssiffror och positiv rapportsäsong
- Darling Ingredients steg tvåsiffrigt på rapport
- Stora negativa rörelser i SBB under förra veckan - vi har inte haft något innehav i SBB sedan hösten 2022
Förvaltarkommentar
Aktier
Stigande börser i spåren av optimism efter amerikanska inflationssiffror och positiv rapportsäsong. På hemmaplan skakade fastighetssektorn markant drivet av SBBs nedgradering. våra fonder äger inga aktier eller räntepapper/obligationer i SBB sedan hösten 2022.
På indexnivå steg det japanska indexet Nikkei225 2,2%, kinesiska HangSeng-indexet noterade en nedgång om -0,5%, medan amerikanska S&P500-indexet stängde veckan på plus 1%. Det breda europeiska indexet EuroStoxx600 noterade en uppgång om 0,9%, medan det svenska storbolagsindexet OMXS30 stängde veckan på plus 0,3%. Samtliga index redovisas i svenska kronor.
Under veckan noterades tvåsiffrig uppgång i vårt aktieinnehav i Darling Ingredients, efter att bolaget redovisat starka räkenskaper för Q1 2023. Förutom en god efterfrågan och lönsamhet höjde bolaget prognosen för helåret och väntas landa på en rörelsevinst före avskrivningar om cirka 1,9 mdUSD, vilket skulle motsvara en ökning norr om 20%.
Även betaltjänstbolaget PayPal redovisade räkenskaper som översteg förväntningarna. Transaktionsvolymer från kunder steg under Q1 2023 jämfört med Q1 2022, vilket även slog igenom positivt på vinsten för bolaget. Dock sjönk aktiekursen tvåsiffrigt i spåren av svagare prognos för helåret. Kring årsskiftet minskade vi innehavet med 40% med risk för svagare konsumtionstrender och utvärderar riskbelöningen från dagens nivåer.
Vi fortsatte att skala hem vinst i delar av innehaven i Nvidia och Mercadolibre efter årets kursrally. Frigjort kapital investerades i indiska HDFC Bank och därmed diversifierar exponeringen mot tillväxtmarknader. Vidare ökade vi innehaven något i hälsovårdsbolaget Abbvie samt chiputrustningsbolaget ASML.
Räntor
Mycket av fokuset för den nordiska kreditmarknaden handlade om fastighetsbolaget SBB, som fick sänkt kreditbetyg och blev därmed klassat som High Yield. SBB-aktien föll närmare 40%, bolaget sålde sitt innehav i JM och dess planerade nyemission fick ställas in. Även SBBs obligationerna och i Iilja Batljans bolag IB Invest, som har två utstående obligationer, föll i pris. Vi har inte haft några större innehav i dessa två bolag det senaste året och den sista posten i SBB sålde vi hösten 2022.
På makrosidan fick vi se fortsatt låga arbetslöshetssiffror i Sverige. Inflationen i USA kom in något lägre än förväntat vilket är positivt, kärninflationen var dock oförändrad sedan senaste mätning. Bank of England höjde styrräntan med 0,25%, vilket var deras 12:e höjning på raken, till 4,50%.
Under veckan deltog vi i statligt ägda fastighetsbolaget Vasakronan samt i Volvo, som båda emitterade obligationer utgivna i SEK med fast ränta.
Förvaltarteamet,
Naventi Fonder